DEV Community

Faruk GÖLLER
Faruk GÖLLER

Posted on

 

Xfce Ortamında Ekran Yırtılma-Dalgalanma Sorununun Compton ile Çözümü

17 sürümü ile birlikte ana sürümde Xfce masaüstü ortamı ile gelen Pardus'ta bazı donanımlarda tearing yani yırtılma-dalgalanma sorunu ortaya çıkabiliyor. Birleştiricinin işini tam yapamaması sebebiyle oluşan bu durum bazen ekran kartının sahipli sürücülerini kurarak ya da /etc/X11/xorg.conf.d/ yoluna konfigürasyon dosyası oluşturarak çözülebiliyor. Ancak bu durumlarda da çözülmediği taktirde compositor yani birleştiriciyi değiştirmek gerekebilir. Bu konuda işini iyi yapan compton paketini kurarak işe başlayabiliriz.

1) Kullanacağımız compton birleştiricisini kurmak için terminali açıp aşağıdaki komutu uygulayalım.

sudo apt install compton
Enter fullscreen mode Exit fullscreen mode

2) Mevcut birleştiriciyi devredışı bırakmak için ayarları açalım, "Pencere Yöneticisi İnce Ayarları" menüsüne tıklayalım. Açılan pencerede "Birleştirici" sekmesine tıklayıp "Görüntü düzenlemeyi etkinleştir seçeneğindeki işaretti kaldıralım. Bu şekilde mevcut birleştiriciyi devredışı bırakmış oluruz.

3) Compton birleştiricimizi oturum başlangıcına ekleyerek sistemin compton kullanmasını sağlamak için ayarlardan "Oturum ve Başlangıç" menüsüne tıklayıp açılan pencerede "Uygulama Otomatik Başlat" sekmesine tıklayalım. Aşağıda yer alan ekle butonuna tıklayalım. Minik bir pencere açılacak ve buraya gerekli bilgileri girelim. Görüntüdeki gibi ayarlayıp tamam diyerek kaydedelim.

Alt Text

Gerekli bütün işlemleri yerine getirdik. Sistemimizi yeniden başlatarak compton birleştiricisini kullanmaya başlayabilirsiniz. Ekran yırtılması-dalgalanması sorununun çözüldüğünü göreceksiniz.

Bu yöntem Pardus'ta işe yaradığı gibi diğer Linux dağıtımlarında da uygulanabilir.

Oldest comments (0)

Now it's your turn.

🗒 Share a tutorial
🤔 Reflect on your coding journey
❓ Ask a question

Create an account to join hundreds of thousands of DEV members on their journey.