DEV Community

Faruk GÖLLER
Faruk GÖLLER

Posted on

 

Linux üzerinde JetBrains ToolBox kurulumu

Bu yazıda Java, Kotlin, Python gibi diller için popüler geliştirme ortamlarının üreticisi olan JetBrains'e ait ToolBox aracının kurulumunu anlatacağım.

ToolBox üzerinden Android Studio, IntelliJ IDEA, PyCharm gibi geliştirme ortamlarının hem topluluk sürümlerini hem de profesyonel sürümlerini kur/kaldır/güncelle yapabilirsiniz.

https://www.jetbrains.com/toolbox-app/

adresi üzerinden uygulamanın son sürümünü tar.gz olarak edinelim.

Image description

Sonrasında inen dosyayı opt dizininin içerisine çıkaralım. Bu işlemi terminal üzerinden tek satırla yapabilirsiz. Dosyamızın bulunduğu dizinde terminali açıp

sudo tar -xzf jetbrains-toolbox-1.25.12999.tar.gz -C /opt

komutunu uygulayabiliriz.

Burada dikkat edilmesi gereken komutta belirtilen dosya isminin indirdiğiniz dosya ismiyle aynı olmasıdır. İndirilen dosya adı tarih ve uygulama sürümüne göre değişiklik gösterebilir.

Image description

Yukarıdaki komut ile çalıştırılabilir dosyamız /opt dizinine çıkarıldı. Bir kereliğine /opt dizininden uygulamayı tıklayarak çalıştırmamızın ardından uygulama menümüze de eklenecektir. Bundan sonrası tercih ettiğiniz geliştirme ortamını ToolBox üzerinden edinmek üzere size kalmış. İyi geliştirmeler...

Image description

Image description

Top comments (0)

Why You Need to Study Javascript Fundamentals

The harsh reality for JS Developers: If you don't study the fundamentals, you'll be just another “Coder”. Top learnings on how to get to the mid/senior level faster as a JavaScript developer by Dragos Nedelcu.