DEV Community

Cover image for Какво е #Chatcontrol и защо трябва да го спрем?
Bogomil Shopov - Бого
Bogomil Shopov - Бого

Posted on

Какво е #Chatcontrol и защо трябва да го спрем?

Материята във всяко европейско законодателство е толкова сложна, че много трудно може да се разбере от човек, който не е наясно с терминологията в Интернет, технологичните ограничения или законовите механизми. Интернет се използва от почти всички в България и затова ще се опитаме да обясним какво е на път на подкрепим като нация в следващите няколко месеца и защо е важно да изпразим мнението си сега.

Да си представим

Нека си представим, че сте си изкарали супер ваканция с децата на море, планина или където ви е вашето специално място за почивка.

Направили сте си и много снимки, а после сте ги отпечатали в албумче и искате да ги покажете на приятели, за да споделите тези моменти, които се случват все по рядко.

Седнали сте около масата за кафе (или бира) и започвате да отгръщате албума.

Чичко полицай 2.0

Преди приятелите ви да се насладят, всяка ваша снимка трябва да се види се прегледа на „чичко полицай“, който се оказва точно до вас, за да се разбере, дали случайно на нея няма материал, които може да бъде определен като “сексуално посегателство срещу деца”. Ако пък не желете това да се случи, няма да можете да ги покажете.

Връзките с приятели и семейство за толкова специални. Има изградена връзка между вас, която издържа години. Има разбирателство, доверие и в повечето случаи стабилност. Този „чичко“ ще иска да се включи във вашия кръг от приятели „съвсем за малко“, за да може да види какво си разменяте или дори нещо повече, защото не знаете какво точно иска и каква е целта му.

Обратно в реалността

За да има „чичко полицай“ на всяко албумче ви трябва много добра организация от хора, които да могат да се намират нявсякъде по всяко време, което е трудно да се случи (не искам да правя паралел с ДС, но така се получи). В Интернет обаче, услугите, които ползвате за размяна на снимки и видео, като Whatsapp, Viber, Signal, Telegram и друго подобни са лесни за контрол.

Във тях също има и вградена технология, която гарантира, че доверието, което е в основа на приятелството, е защитено от ушите и очите на всеки друг. Това се нарича щифриране от край-до-край и позволява на съдържанието, което изпращате да се маскира по начин, че никой друг да не може да го види, освен получателя, на който имате доверие.

Тази технология, е единствената в момента за защита на тайната на кореспонденцията и на данните, която човечеството е успяла да изобрети и да работи. Тя се използва за пазене на фирмени, военни, търговски тайни и за какво ли още не.

Какво точно е chatControl (чатконтрол)

Сигурно се сещате на къде отиват нещата. Да! ЕС със съгласието и на България, се опитва да задължи всички доставчици на такива услуги, да въведат механизъм, чрез който специални програми и в последствие хора, да могат да преглеждат всяка снимка, която изпращате на приятелите си и да търсят такива, които биха били определени като нарушаващи правата на деца.

Защо е опасно и защо не работи

Повечето хора биха казали, „ами децата да са защитени“, това е важното. Голяма работа, че някой ще ми гледа снимките. Че някой ще гледа всички снимки. На всички хора в Европа! Това освен, че нарушава повечето закони и харти за правата на човека е и неетична мярка, която се опитва да реши проблема по най-грубия начин. Нека да сложим камера във всеки дом, за да може да хванем някого, ако реши да прави престъпления. Готови ли сме като общество за това?

Проблемът е сериозен. Спор няма! Но решението не е това, дори и според правоприлагащи органи.

За да бъде решен обаче трябва вместо да се следи всеки гражданин на Европа трябва да се работи за превенция на престъпленията:

  1. Въвеждане на механизъм за докладване на такива опити във приложенията, вместо масово следене и ограничаване.
  2. Подкрепа на програми и организации, които се занимават с обучение на децата как да се пазят в Интернет – нещо, което много се неглижира напоследък.
  3. Въвеждане на обучение и от страна на услугите, как да се разпознават такива опити и както да се прави!
  4. Жертвите на такива престъпления имат нужда от сигурен начин за връзка със адвокати, психолози и други специалисти. Такава мярка би отнела тази възможност!

Като бяхме малки, ни учеха, да не говорим с непознати, камо ли да вземаме бонбонки/снимки от такива хора. Къде отиде този начин на мислене. Защо се опитваме да компенсиране нежеланието да обучаваме новото поколение с мерки, които не са ефективни и биха довели да мечтата на една лоша, тоталитарна власт – да чува и вижда всичко, което си говорим и споделяме.

Трябва повече диалог. Истината е някъде там и решение може да се намери и ние апелираме за това!

В момента се опитваме да накараме МВР да преразгледа българската позиция, която е „за“ премахване на доверието – на шифрирането на край до край и за преглед на всяка снимка.

Подкрепете ни, като подпишете апела и споделите всякаква информация, която намерите по темата с приятели и познати!

Още информация по темата има и тук.

Благодаря за вниманието!

Top comments (0)