DEV Community

Cover image for Liman MYS'de Samba DNS Yönetimi
Mustafa AKBEL for Liman

Posted on

Liman MYS'de Samba DNS Yönetimi

Liman MYS'de bulunan DNS eklentisi bind9, samba dns ve windows DNS'i yönetmeyi sağlayan bir eklentidir. DNS, makine adlarını ip adreslerine çevirerek makineler arasında iletişim kurulmasını sağlamaktadır. Kullanım amacı ise ip adresi gibi karmaşık yapı ile kolay anlaşılabilir ve kullanabilir makine isimleri arasında çift taraflı dönüşüm sağlamaktır.

1. Kurulu sistemler üzerinde DNS eklentisi yükleme

Liman MYS'de Sistem Ayarları > Eklentiler > Yükle yolunu izleyerek eklenti yükleyebiliriz. Ardından Sunucular kısmından DNS yönetimini yapacağımız sunucuyu buluruz. Sunucuda Eklentiler sekmesinden eklentimizi sunucuya ekleriz.

2. Zone Listeleme

DNS eklentisinde Samba DNS, bind9 servisi ve Windows DNS olmak üzere 3 temel DNS yönetimi bulunmaktadır. Eklenti otomatik olarak sunucuda kullanılan DNS yönetimini algılayarak gerekli arayüzü açmaktadır. Şu anki örneklerde Samba DNS kullanılmıştır.

Aşağıda karşımıza ilk gelecek ekran gözükmektedir. Tablo yapısında primary zone listesi bulunmaktadır.

Alt Text

3. Zone Ekleme, Düzenleme ve Silme

Yeni bir zone eklemek için Primary Zone > Zone Ekle butonu ile zone ekleme modalına ulaşırız. Oluşturulmak istenen zone ismi girilerek oluşturma işlemi gerçekleştirilir.

Alt Text

Eklediğimiz zone ismine tıkladığımızda zone hakkında detaylar karşımıza gelmektedir. Bu ekranda zone tipi, Zone DN, Fqdn, Allow Update ve kayıtların türleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Alt Text

4. Kayıt Listeleme

Kayıtlar sekmesi ise kayıt ekleme, silme ve güncelleme işlemleri yapabildiğimiz kısımdır. Aşağıdaki ekran kayıtlar sekmesine aittir.

Alt Text

5. Kayıt Ekleme, Düzenleme ve Silme

Yeni kayıt eklemek için Kayıtlar > Kayıt Ekle modalından kayıt tipi, hostlabel ve recor datasını girerek kayıt oluşturulur. Kayıt tipinde A, AAAA, NS, MX, CNAME ve TXT seçilebilir.

Alt Text

İstenen kayıta sağ tıklayarak silebilir veya güncelleyebiliriz.

Alt Text

Bir A kayıtı ekledikten sonra zone detaylar sekmesindeki chart da değişmektedir.

Alt Text

Discussion (0)