DEV Community

Fatih Arslan Tugay for Açıklab

Posted on

Liman MYS'de ağaç yapısı üzerinden belirli organizasyona yetki verme

Liman'da bilindiği üzere ağaç yapılı bazı eklentiler bulunmakta. Buna örnek olarak Domain Eklentisi'ni gösterebiliriz. Domain Eklentisi'nden alınan aşağıdaki görselde ağaç yapısına bir örnek görülebilir.

1

Bu yazımızda ise ağaç yapısının görüntülendiği eklentilerde (Domain, Envanter Eklentisi vb) tüm ağaç yerine kullanıcı bazlı olarak belirlenen Organizasyon Birimi'ne (Organizational Unit - OU) yetki verilmesini göstereceğiz. Adım adım ilerleyelim.

  • Öncelikle Liman'ın Sistem Ayarları kısmına (1) girerek Rol Grupları sekmesine (2) geliyoruz.
  • Rol Grubu Ekle seçeneğinden (3) istediğimiz isimle bir rol grubu ekleyerek alttaki tabloya geldiğini görüyoruz. Daha sonra rol grubumuzun üstüne (4) tıklayarak Rol Grubu Ayarları ekranına geçiyoruz.

2

  • Rol Grubu Ayarları ekranında Kullanıcılar sekmesine (5) tıkladıktan sonra "+" butonundan (6) kullanıcı ekleme ekranını açıyoruz.
  • Ekleyeceğimiz kullanıcıyı -yani yalnızca belirlenen organizasyona yetki vereceğimiz kullanıcıları- (7) kullanıcı listesinden seçtikten sonra Seçilen Kullanıcıları Gruba Ekle (8) butonuna tıklayarak kullanıcıları rol grubumuza ekliyoruz. Butona tıkladıktan sonra gelen ekranda Kullanıcılar sekmesine (5) seçtiğimiz kullanıcıların geldiği görülecektir.

3

  • Şimdi sıra hangi OU bazında yetki vereceğimize geldi. Öncelikle eklentimize gelerek (bu yazı için Domain Eklentisi kullanılacak) istediğimiz OU'ya sağ tıkladıktan sonra gelen seçeneklerden DN Kopyala diyerek DN bilgisini kopyaladık.

4

  • Ardından tekrar sırasıyla Sistem Ayarları -> Rol Grupları -> ( sırasıyla 1,2,3 ve 4. adımlar) ekranına gelerek Özel Veriler sekmesine (9) geliyoruz. "+" butonundan (10) özel veri ekleme ekranını açıyoruz ve "Adı" kısmına (11) "GOZUKECEK_OU" yazıyoruz, "Değeri" kısmına (12) ise az evvel kopyaladığımız OU DN'ini yapıştırıyoruz ve Ekle butonuna (13) tıklayarak veriyi ekliyoruz. Butona tıkladıktan sonra gelen ekranda Özel Veriler (9) sekmesine eklediğimiz verinin geldiği görülecektir.

5

  • Bu işlemi yetkili bir kullanıcı için yaptığımızdan dolayı Rol Grubu Ayarları ekranında Eklenti Yetkileri ve Sunucu Yetkileri sekmelerinde düzenlemeler yapmamıza gerek yoktur çünkü zaten eklediğimiz kullanıcının eklenti ve sunucu bazlı yetkileri bulunmaktadır. Eğer bu kullanıcı yetkili kullanıcı olmasaydı Eklenti Yetkileri ve Sunucu Yetkileri sekmelerinden hangi eklenti ve hangi sunucu için kısıtlama yapacaksak onların yetkilerini de vermemiz gerekirdi. Bu senaryo ile ilgili başka yazılarımızda ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

6

Şimdi ise sıra geldi yaptıklarımızı test etmeye. Liman'a yetki kısıtı yaptığımız kullanıcı ile giriş yaptıktan sonra ilgili eklentiye girdiğimizde ağaç yapısında yalnızca özel verilerde eklediğimiz OU'yu görüntüleyebiliyoruz. Böylece bu kullanıcının yetkisi bu OU ile kısıtlanmış oldu. OU Görünürlüğü Değiştir (14) kısmından tüm ağacı (15) seçsek bile değiştir butonuna (16) tıkladığımızda yine de yalnızca ilgili OU'yu görebiliriz.

7

8

Top comments (2)

Collapse
 
_bkeren profile image
'' • Edited

Liman'da İngilizce dil desteği var mıdır? dev.to'daki paylaşımlarınızı İngilizce de yapmayı düşünüyor musunuz?

Collapse
 
aliorhun profile image
Ali Orhun Akkirman

Selamlar. İlerleyen süreçte paylaşmayı düşünüyoruz. Şimdilik İngilizce rehber sayfamız için: