DEV Community 👩‍💻👨‍💻

Fatih Arslan Tugay for Açıklab

Posted on

Liman MYS Envanter Eklentisinde Filtreleme

Envanter eklentisinde sunulan alanlara istenilen filtreler yazılarak makineler içerisinde filtreleme yapılır. Bu kısımda her filtrenin hangi özellik üzerinde filtreleme yaptığı açıktır fakat Bilgisayar Ara filtresini açıklamak gerekirse:

  • Bu filtre, hemen alt kısmında yer alan Aranacak Konumlar bölümünde işaretlenen özellikler içerisinde filtreleme yapar.
    • Örneğin Aranacak Konumlar bölümünde İşletim Sistemi seçilip, Bilgisayar Ara kısmına "redhat" yazılırsa, İşletim Sistemi bilgisi içerisinde "redhat" içeren bilgisayarlar filtrelenecektir.
    • Örneğin Aranacak Konumlar bölümünde İsim seçilip, Bilgisayar Ara kısmına "server" yazılırsa, İsim (yani hostname) bilgisi içerisinde "server" içeren bilgisayarlar filtrelenecektir.

Bir diğer filtreleme seçeneği ise OU bazlı filtrelemedir. Sol tarafta yer alan ağaçtan istenilen bir organizasyona tıklandığında yalnız o organizasyonun altındaki bilgisayarlar filtrelenmektedir.

Geniş çaplı bir örnek vermek gerekirse, alttaki görselde görüldüğü üzere Linux Machines OU'su seçilir. Üretici kısmına "QEMU", İşlemci kısmına "KVM", Bilgisayar Ara kısmına ise "centos" yazılıp Aranacak Konumlar'dan İsim ve İşletim Sistemi seçildiğinde:

  • Linux Machines OU'sunda bulunan,
  • Üretici bilgisinde "QEMU" içeren,
  • İşlemci bilgisinde "KVM" içeren,
  • İsim (hostname) veya İşletim Sistemi bilgisinde "centos" içeren

tüm makineler filtrelenmiş olur.

1

Farklı bir örnek olarak ağaçtan Computers OU'su seçilip Bilgisayar Ara kısmına "pardus" yazıldığında ve Aranacak Konumlar'dan yalnızca İşletim Sistemi seçildiğinde yalnızca Computers organizasyonundaki Pardus işletim sistemine sahip bilgisayarlar filtrelenmiş olur.

2

Oldest comments (0)

🌚 Friends don't let friends browse without dark mode.

Sorry, it's true.